U dětí by teplotní rozdíl mezi místností a venkovním prostorem neměl být větší, než 5-7°C. Je nutné udržovat vlhkost vzduchu, kterou klimatizace snižuje. Můžete např. nechat v místnosti nádobu s vodou, aby se vzduch takto zvlhčil. Vlhkost vzduchu by měla být ideálně mezi 40–60 %. Nezapomínejte také na pitný režim dítěte.
Při spaní myslete na přikrývky
Klimatizace by neměla foukat přímo na dítě. Oblečte své dítě lehce, ale do oblečení, které zakryje nohy i ruce. Oblečení ochrání vaše dítě před studeným vzduchem. Vaše dítě by mělo mít o jednu vrstvu více, než máte vy.
Důležité je také nezapomenout větrat, protože v místnosti kromě snižování vlhkosti dochází k nárůstu objemu kysličníku uhličitého, který způsobuje únavu a třeba i bolesti hlavy.
U klimatizací musíte také myslet na jejich čistotu
U klimatizací musíte také myslet na jejich čistotu. Všechny modely mají v sobě sice filtry, ale na výparníku se tvoří kondenzát, v němž se po čase vždy objeví plísně, bakterie, houby, které se rozšíří do prostoru ostatních částí klimatizace a také samozřejmě z klimatizace ven do prostoru místnosti.
Co jste možná netušili, zvuk klimatizace může pomáhat dětem usínat! Při provozu totiž vytváří tzv. bílý šum, který někoho uklidňuje. Sami si to můžete otestovat na sobě, nebo potomkovi na serveru YouTube zde: https://www.youtube.com/watch?v=B4F9P7L-SWQ
Používejte časovač. Pokud používáte klimatizaci, použijte i časovač – buď zabudovaný nebo nějaké stopky. Ověřte si čas, za který se místnost vychladí na požadovanou teplotu a nastavte tento čas i když např. odcházíte z domu.
Neberte vaše dítě z klimatizované místnosti rychle pryč
Jeho tělo potřebuje čas na vypořádání se se změnou teploty. Děti velmi špatně reagují na prudké změny teploty, mohou z toho onemocnět. Proto dokud opustíte klimatizovanou místnost a chcete jít, např. s dítětem ven, vypněte klimatizaci a dopřejte sobě i dítěti čas na přizpůsobení se stoupající teplotě.
Pokud chcete používat klimatizaci v autě, zejména v horkém létě, nezapínejte ji jakmile nasednete do auta. Auta jsou v létě neskutečně horká a před nasednutím do něj nejprve otevřete okna, dveře, aby se vzduch průvanem přirozeně ochladil. Teprve potom můžete zapnout klimatizaci.
Cestování s dětmi
Cestujete-li s dětmi autem na delší vzdálenost, snižujte teplotu postupně a myslete na její postupné zvyšování před dosažením cíle vaší cesty. Přechod mezi teplotami by neměl být skokový. V letadle či autobusu někdy není možné klimatizaci nastavit podle individuálních potřeb, do příručního zavazadla dětem přibalte dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a nezapomeňte na ponožky. Hodit se může také tenká deka. Jak pro vás, tak pro dítě.