Nejčastější problémy klimatizací

Datum publikace: 14.04.2021

Délka čtení: 3 minuty

Kdy je třeba zavolat profesionály? V tomto článku Vám nabízíme souhrn nejčastějších problémů, které se vyskytují u klimatizací a ke kterým je nutné zavolat technika.

Klimatizace špatně chladí

Nejčastějším důvodem po pokles výkonnosti chladící jednotky jsou zanesené filty, které brání v sání a výfuku vzduchu. Doporučuje se spustit klimatizaci na největší otáčky a nejnižší stupeň, čímž by se měla pročistit. Je-li tento postup neúspěšný, může se jednat o únik chladiva. Zařízení vypněte a obraťte se na servisního technika

Klimatizace netopí

Topení u klimatizačních jednotek nevyužíváme celoročně. Proto je třeba nejprve zkontrolovat, zda je tato funkce na zařízení vůbec nastavená. Aby jednotka topila, je dále nutno zadat vyšší teplotu, než je aktuální teplota v místnosti. Pokud z klimatizace nadále nefouká teplý vzduch, na řadu přichází servis. 

Klimatizace je hlučná

Pokud se z klimatizace ozývá větší zvuk než obvykle, případně se objeví nepravidelné zvuky, lze předpokládat přítomnost cizího tělesa. Nejčastějí jím bývá listí, větve či led. Dokážete-li je identifikovat a odstranit vlastními silami, není důvod to nekusit. Jestliže tento postup nepomohl a klimatizace je stále hlučná, volejte profesionály. 

Klimatizace zapáchá

Zápach z vnitřní jednotky klimatizace nejčastěji vzniká, když se její pravidelný servis zanedbá. Nejčastějším důvem je tvoření vlhkosti na vnitřním výměníku klimatizace. Díky ní se na výměníku tvoří ideální klima, které vyhledávají bakterie a plísně, a to pak může způsobovat nepříjemný zapách. Předejít tomuto problému můžete pravidelným čištěním a dodržování servisních prací. Je totiž důležité výměník vyčistit a vydezinfikovat speciálními přípravky. Tuto činnost může provádět pouze kvalifikovaný servisní technik. 

Z klimatizace vytéká voda

Nejčastějším případem, kdy z vnitřní jednotky teče voda, je špatná montáž. Značí špatnou montáž spádu odvodu kondenzátu. Pokud není problém v montáži, obvykle bývá zanesené kondenzační potrubí (ucpaná hadička kondenzátu) nebo v nejhorším případě je zanesený plováček čerpadla. Usazená voda může zapříčinit namrzání klimatizace. Na tuto závadu vždy volejte servisního technika. 

Zdroj článku: https://homebydleni.cz/dum/vytapeni/co-vsechno-umi-klimatizace/

Přečtěte si články na podobné téma

Zobrazit všechny články