Klimatizace mobilní, nebo tu s vnější jednotkou?

Datum publikace: 12.03.2021

Délka čtení: 3 minuty

Pořízení klimatizace se dnes, hlavně u novostaveb, stává běžnou záležitostí. Jak ale vybrat tu správnou, jaké jsou možnosti využití a jaká je praxe, to vše se dozvíte z následujícího článku.

Dilema – koupě klimatizace s vnější jednotkou vs mobilní

Většina potenciálních uživatelů klimatizačních jednotek řeší problém, zda pořizovat klimatizaci s vnější jednotkou, nebo jestli stačí investovat do menší mobilní klimatizace, která se dá podle informací prodejců i přemisťovat z místnosti do místnosti. Trochu ten příběh o mobilní klimatizaci připomíná starý vtip o amerických kamnech, které se také přemisťují z místnosti do místnosti tak dlouho, až se někdo zeptá: „A kam jde ten kouř?“. Klimatizace nevypouští kouř, ale teplo, které odebrala z místnosti. I mobilní klimatizace potřebuje odpadní teplo někam vypustit, což si mnoho lidí při prvních úvahách ani neuvědomuje.

Vhodná doba, kdy koupit klimatizaci

Když je léto a tzv. „sezóna klimatizací“, je velmi obtížné nějakou sehnat. Z pravidla jsou klimatizace již vykoupeny nebo se čeká na naskladnění nových kusů. Proto je dobré klimatizaci pořizovat s předstihem mimo hlavní sezónu, kdy je možné sehnat i modely, které mohou být zajímavé.

Mobilní klimatizace

Jestliže z nějakých důvodů nechcete investovat příliš mnoho peněz do nákupu klimatizace a také vám nevadí relativně vyšší hlučnost celého zařízení, může být mobilní klimatizace docela dobrým řešením. Jen je dobré si uvědomit, že pokud byste ji měli používat dle doporučení výrobce, budete se trápit s instalací plastové hadice např. do škvíry v okně. Budete tedy teplo zvenčí současně vpouštět do místnosti a zároveň místnost chladit. A tady přichází ke slovu jednoduchá rada a inspirace – využijte starých komínů. Rada funguje za předpokladu, že komín v místnosti máte. Když už existuje průduch, postavte klimatizaci pod něj a hadici zaústěte do sopouchu. Teplo krásně stoupá komínem a v místnosti se šíří příjemný chlad. Pokud navíc vyberete typ s malou hlučností, můžete být náramně spokojení za málo peněz.
Ale ani v případě, že komíny nemáte, není všechno ztraceno. Víte, že udělat průchod stěnou nemusí být zase nepřekonatelný problém? Jednoduše udělejte podobný, jako se dělá na digestoř. Průměr upravte podle potřeb klimatizace, zvenčí zasaďte nějakou uzavíratelnou koncovku, aby k vám v zimě nešel mráz, a máte hotovo.

Klimatizace s vnější jednotkou

Z toho, co bylo popsáno dříve, vyplývá, že klimatizace s vnější jednotkou je jakýsi mercedes mezi mobilními klimatizacemi. Je tichá, výkonná, neřešíte odpadní teplo. Její cena je ale několikanásobně vyšší. Vedle toho, že tato klimatizace má tyto vyjmenované přednosti a jedinou nectnost – totiž cenu, se sluší ještě zmínit skutečnost, o které mnoho lidí neví. Existují typy, které umí nastavit obrácený režim. Tedy režim, při kterém odebírají teplo zvenčí a posílají ho dovnitř. Jde o klasický princip tepelného čerpadla, které je tak populární při moderním vytápění objektů. Pokud tedy uvažujete nad nákupem klimatizace a současně řešíte i problém, že byste potřebovali nějakou levnou možnost, jak si v místnosti přitopit elektrickým přímotopem, klimatizace vám ušetří pár korun za elektřinu, neboť spotřeba tepelného čerpadla je nižší než teplo, které dodá. To je zkrátka jeho princip. Teplo se odebere z prostředí, v tomto případě z venkovního vzduchu. Čím větší je venku teplo, tím méně elektřiny se spotřebuje a celý systém funguje, i když je jen pár stupňů nad nulou, což bývá i v zimě poměrně často. 

Zdroj: https://bydleni.instory.cz/1628-zajimave-inspirace-pro-vyuziti-klimatizaci.html

Přečtěte si články na podobné téma

Zobrazit všechny články