Klimabott blog

Všechno o chlazení, topení, větrání a energiích, na co se nás často ptáte.

Rekuperace neboli zpětné získávání tepla

Neplýtvejte energií – šetřete svoje peníze i životní prostředí Moderní nízkoenergetické či pasivní novostavby jsou navrhovány s ohledem na co nejnižší energetické ztráty, takže se prakticky stávají vzduchotěsnými. Využití rekuperačních systémů v takových domech uspoří až 90 % nákladů na teplo. Mezi další výhody patří stálý přísun čerstvého vzduchu do domácnosti nebo regulace vlhkosti v objektech. Rekuperace také pomáhá odstranit prach, alergeny a plíseň.

Rekuperace neboli zpětné získávání tepla

Celý zázrak probíhá tak, že se studený vzduch přiváděný do budovy předehřívá teplým vzduchem, který z ní odchází. Tento čerstvý vzduch přichází do budovy právě přes rekuperační výměník. Z opačné strany do něj proudí teplý odpadní vzduch. Ten tak není vyveden ven bez užitku, ale ve výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu. Obě vzdušniny jsou od sebe odděleny soustavou kanálků, takže nedojde ke znehodnocení přívodního vzduchu.

A jak to funguje v praxi?

Například při využití rekuperace stačí v zimě dohřívat přívodní vzduch o tři až čtyři stupně, přičemž ušetříte dohřev o dalších 20 °C.

Doporučujeme 2 typy rekuperačních výměníků:

VÝMĚNÍKY KŘÍŽOVÉ – Čerstvý a odpadní vzduch procházejí výměníkem kolmo na sebe.

VÝMĚNÍKY PROTIPROUDÉ – Čerstvý a odpadní vzduch proudí liniově proti sobě = delší dráha pro rovnoměrné předání energie a tím i větší efektivita.

Využití rekuperace vzduchu

Rekuperace je užitečnou součástí vzduchotechnických systémů (VZT systémy), sama o sobě ale dům vytápět nedokáže. Nejčastěji se výměníky tepla umisťují přímo do větracích jednotek, takže při pravidelném větrání lze rekuperaci využít v libovolném typu objektů. Rekuperační zařízení se uplatní v bytech a rodinných domech, administrativních budovách, hotelech, nemocnicích, školkách, školách, internátech, domovech důchodců, ale i v průmyslových stavbách. Nejvíce je ocení ti, kteří touží po energeticky soběstačném pasivním domě, a nájemníci starších domů s vysokými náklady na vytápění.

V praxi se pak nejvíce osvědčily dva systémy rekuperace:

TEPLOVZDUŠNÉ VYTÁPĚNÍ S REKUPERACÍ VZDUCHU
– Veškeré teplo pro vytápění objektu je dodáváno pomocí vzduchu.
– Vzduch cirkuluje mezi jednotkou, kde se ohřívá, a místností, kde se ochlazuje.
– Vhodné do nízkoenergetických a pasivních domů bez velkých tepelných ztrát.

VENTILAČNÍ SYSTÉMY S REKUPERACÍ VZDUCHU
– Slouží především k provětrání objektu.
– Vzduch je nasáván pomocí vzduchovodů především z míst se zvýšenou vlhkostí a pachy (koupelny, kuchyně, záchody) a odveden přes rekuperátor ven z objektu.
– Čerstvý vzduch je přiváděn přes rekuperátor do obytných místností (ložnice, pokoje).
– Větší investice, složitější funkce i systém a potřeba většího objemu vzduchu.

Účinnost rekuperace se u běžných vzduchotechnických zařízení pohybuje mezi 30 až 90 %. Již účinnost nad 60 % je velmi dobrá, nad 80 % pak špičková. A právě takové rekuperační jednotky u nás najdete!