Průvodce výběrem správné klimatizace

Datum publikace: 12.04.2021

Délka čtení: 3 minuty

Rozhodujete se, zda koupit klimatizaci, ale nevíte, kde přesně začít hledat a na co se při výběru  soustředit? Rádi Vám s tím pomůžeme.

Na co při výběru klimatizace nesmíte zapomenout?
Než začnete přemýšlet nad konkrétním typem klimatizace, je dobré si ujasnit některé priority. Chci levnější klimatizaci, která má základní funkce anebo dražší klimatizaci, která má všechny moderní vymoženosti např. včetně ovládání přes mobilní telefon. Má být klimatizace jenom jako doplněk v letních vedrech nebo chci, aby mi klimatizace fungovala i přes zimu jako topení. Chcete, aby vám klimatizace vychladila/vytopila jenom jednu místnost nebo má být schopná vychladit více místností? Nebo chcete takovou klimatizaci, která se stane součástí vašeho interiéru – tzv. designová klimatizace? Na trhu existuje celá řada klimatizací různých designových forem i barevných mutací. Nejobvyklejší je ale stále bílá. Ze všech variant si ale lehce vyberete tu pravou pro Vaši domácnost i vaši peněženku.

Nejdůležitější parametr je výkon

Jakmile si ujasníte jakou klimatizaci chcete, musí se určit výkon klimatizace. Je to ten nejdůležitější parametr. To on Vám zaručí, že v létě budeme mít doma příjemný chládek. Obecně platí logické pravidlo. Čím větší místnost, tím větší výkon potřebujete. Zároveň ale nesmíte elektrickou síť v dané místnosti přetížit, takže musíte přemýšlet i nad tím, kolik spotřebičů v místnosti máte. Pokud je jich více (např. televize, sporák, pračka či lednice) mohou celkový výkon klimatizace snížit.

Pro lepší představu tu máme orientační tabulku, která vám prozradí, jaký výkon je vhodný na počty m3.

 

Objem klimatizovaného prostoru

Výkon klimatizace

do 37 m3

1,5 kW

do 50 m3

2,0 kW

do 65 m3

2,5 kW

do 90 m3

3,5 kW

do 140 m3

5,0 kW

do 200 m3

7,0 kW

 

Nezapomeňte na provozní náklady klimatizací

Cenu klimatizace ovlivňují i celkové náklady na její provoz. Když chcete klimatizaci používat celoročně – v létě na chlazení, v zimě na ohřívání – je třeba uvažovat nad koupí sice dražšího, ale ve výsledku úspornějšího zařízení. Pokud však chcete klimatizaci využívat jen příležitostně, pak vám bude stačit levnější varianta.

 

Nechte montáž na našich technicích

Posledním důležitým parametrem při výběru je to, jestli firma, u které klimatizaci kupujete, poskytuje i montáž a servis klimatizace (záruční a pozáruční) a případné opravy klimatizace.
Při nákupu přes internet si proto přesně zjistěte, co všechno celková cena klimatizace zahrnuje. Dobře je také zamyslete se nad tím, jestli máte dostatek zkušeností a potřebné nářadí k tomu, abyste si klimatizaci namontovali sami. Varianta s montáží je ale rozhodně výhodnější, protože vám postačí všechno pár kliknutími objednat, a pak už jen sledovat, jak se vaše klimatizace uvádí do provozu.

Přečtěte si články na podobné téma

Zobrazit všechny články